Słowem wstępu


Placki, ciasta, wyroby cukiernicze - wypiekane słodkości noszą różne nazwy. Wśród nas niewielu jest takich, którzy nie przepadają za kawałkiem pysznego ciasta dołączonego do kawy w niedzielne popołudnie czy umilenia sobie czasu podczas rodzinnego spotkania.

Ciasta noszą bardzo różne nazwy i są nam mniej lub bardziej znane. Niektóre z nich stanowią także nieodłączny element polskiej tradycji świąt Wielkiej Nocy. Dowodem na to może być fakt, że prawie każda babcia i mama zna na pamięć przynajmniej kilka przepisów na słodkości, które cieszą się największą popularnością w ich domach.

Osoby, które z reguły nie zajmują się pieczeniem [bo któż lepiej upiecze nasze ulubione ciasto, jak nie mama czy babcia? ;)] bez problemu potrafią odróżnić sernik od szarlotki, a nawet kojarzą, jakich składników należy użyć, by powstał taki czy inny wypiek.

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jednak, dlaczego mazurek nosi właśnie taką nazwę i czy napoleonka ma w ogóle coś wspólnego z Napoleonem? Jeśli tego typu pytania towarzyszą Ci w trakcie zachwycania się domowymi wypiekami to wiedz, że dobrze trafiłeś!

Przybywamy z pomocą! Jesteśmy dwiema studentkami polonistyki, które niestrudzenie przeszukują wszelakie źródła, aby przedstawić wam w jak najlepszy i najciekawszy sposób etymologię (czyli inaczej pochodzenie) nazw tych znanych, jak i mniej popularnych wypieków.

Poczytajcie, a przekonacie się jak wiele interesujących informacji można wynieść z lektury na temat tak dobrze znanych wam (a może jednak nie do końca...) placków!